Výhody pitné vody

Proč je voda tak důležitá pro odbourávání tuků? Pojďme se podívat jakou roli hraje voda v těle. Voda tvoří 70% našeho těla. Naše orgány v sobě mají ještě větší procento vody. Játra jsou například tvořena z 95% vodou. Voda je v těle nositelem živin a pomáhá jeho detoxikaci. Ve vodě se rozpouští spousty vitamínů, voda reguluje naši tělesnou teplotu. Voda promazává klouby, pomáhá při trávení, a podporuje zdravou kůži. Existuje opravdu spousty důvodů, proč je voda tělu prospěšná. Voda hraje roli v každé chemické reakci probíhající v našich buňkách.

Když tělu nedáte dost vody, snaží se udržet si tu co má. Výsledkem je zadržování vody v těle. To je jednoduchý mechanismus přežití. Tělo má tendenci udržet si co největší množství všeho o čem se domnívá, že by v budoucnu mohlo mít nedostatek. Jakmile začnete pít pravidelně dostatek vody, je to signál pro tělo, že přísun tekutin je stabilní a má externí zdroj napájení. Tělo se začne zbavovat vody, kterou do té doby zadržovalo. Zadržovaná voda se na těle vyskytuje převážně v oblasti pasu, obličeji a kolem kotníků. Tato voda se uvolní, protože už není důvod k tomu ji držet.

Pamatujete jak jsem psal, že játra jsou tvořena z 95% z vody? Voda je pro játra naprosto nepostradatelná. Játra odbourávají škodlivé látky a zbavují tělo toxinů. V játrech se také ukládají vitamíny rozpustné v tucích. Pro tento článek je nejdůležitější vědět, že voda má obrovský vliv na metabolizaci sacharidů, bílkovin a tuků. Játra jsou totiž odpovědná za skladování a mobilizaci mastných kyselin. Vzhledem k tomu, že játra jsou tak důležitá pro oxidaci tuků, je nezbytně nutné udržovat jejich chod na 100%.

Pokud nebudete pít dostatek vody, vaše ledviny, které jsou také zodpovědné za odstraňování toxinů a odpadního materiálu, nebudou správně fungovat. Na jejich místo tak nastoupí játra a začnou pracovat na likvidaci toxických látek o to víc. Pokud musí játra pracovat dvakrát tolik aby zbavili tělo toxinů, metabolizace tuků nefunguje na 100%.

Mnoho studií prokázalo, že i lehká dehydratace dokáže ovlivnit vaše sportovní výkony. Mít dostatek vody v těle, tedy být hydratovaný, může v zaběhnutí 1,5 kilometru znamenat rozdíl v rychlosti o 30 vteřin. To už je celkem dost, nemyslíte?

Kolik vody pít pokud se snažíte zhubnout?

Doporučuje se 0,5l na každých započatých 15 kg tělesné hmotnosti. Dále se potřeba tekutin odvíjí podle momentální situace. Např. je-li příliš horko či sportujeme, doplňujeme tekutiny ve větším množství. Spolu se ztrátou vody dochází i ke ztrátě minerálů a stopových prvků jako např. draslíku, sodíku a hořčíku.

I když vám to možná nepřijde, během noci tělo vypotí velké množství vody. Z tohoto důvodu je důležité tekutiny doplnit hned ráno. Po ránu je vhodné vypít cca 0,3 – 0, 7l tekutin. 60-70% vaší denní dávky vody by jste měli vypít už v dopoledních hodinách, respektive v první polovině vašeho dne. Přijímaná voda by neměla být příliš studená. Během dne pijeme především mezi hlavními jídly. Nedoporučuje se pít příliš v průběhu jídla. Do vody můžete pro ochucení přidat plátek citrónu, limetky, pomeranče nebo okurky. Tak a teď už snad všichni víme, proč je důležité pít dost vody aby tělo mohlo hubnout.

Rozcestník Low Carb byl inspirován anglickým originálem na dietdoctor.com a některé části rozcestníku jsou překladem uvedených stránek. Informace byly použity ze stránek: fitplan.cz, dietdoctor.com

INFORMACE O NÍZKOSACHARIDOVÉM STRAVOVÁNÍ

MANUÁL LOW CARB