PŘECHODNÉ NEŽÁDOUCÍ PROJEVY SPOJENÉ S OMEZENÍM SACHARIDŮ

Při přechodu na nízkosacharidové stravování někteří lidé zažívají tzv. „nízkosacharidovou chřipku“. Projevy „chřipky“ jsou DOČASNÉ a často velmi snadno řešitelné. Pokles příliš vysoké hladiny inzulinu je doprovázený snížením hladiny sodíku. Se sodíkem odchází z těla také případná zadržená voda. Pokles sodíku může vyvolat bolesti hlavy, únavu, malátnost, nesoustředěnost, zvýšený tlukot srdce. Tyto projevy jsou opravdu dočasné a netrvají obvykle déle než týden. Existuje jednoduchá rada a pomoc. Zvyšte příjem tekutin a soli. ½ lžičky soli a dostatek vody Vás s největší pravděpodobností těchto nepříjemných projevů zbaví. Léčíte-li se s vysokým krevním tlakem, konzultujte tento krok se svým lékařem. Zvýšený příjem tuku může u někoho vyvolat zácpu, případě pocity na zvracení. V tomto případě znovu zvyšte příjem tekutin a také vlákniny. Zelenina má vždy tvořit polovinu Vašeho talíře.

Častým projevem „chřipky“ jsou občasné křeče v nohou. Kupte si tablety s hořčíkem a užívejte je před spaním. Možná Vám nebude první týden hej, ale nevzdávejte to. Stojí to za to. Nízkosacharidový způsob stravovaní pro Vás nebude mít jen hubnoucí efekt, ale přinese Vám řadu zdravotních benefitů.

Zejména ženy pak určitě potěší zpráva, že tato změna jídelníčku jim může přinést pevnější, hladší a čistější pleť, pevné a husté nehty i vlasy.

VITAMINY, MINERÁLNÍ LÁTKY A DOPLŇKY STRAVY

V ideálním světě bychom všechny vitaminy a minerální látky čerpali z kvalitního jídla. Žijeme ale v reálném světě, kde kvalita potravin rychle klesá a v důsledku konzumace zejména ultra průmyslově zpracovaných potravin trpí značná část populace v této oblasti deficitem. Osobně proto doporučuji tuto měsíční kúru.

HOŘČÍK – je neskutečně důležitý, protože se podílí až na 600 vnitřních procesech Vašeho těla. Až 50% populace trpí jeho výrazným defcitem. Berte nejlépe před spaním.

VITAMÍN C – 1000mg přírodního vitamínu denně. VITAMÍN D – berte po konzultaci s lékařem, nejlépe po provedení krevních testů.

RYBÍ TUK – v klidu užívejte dlouhodobě.

PROBIOTIKA – ne nadarmo se střevní mikrobiotě (mikroflora) říká „druhý mozek“. V lékárně Vám určitě doporučí vhodný druh probiotik.

SODÍK (sůl) – viz kapitola o nízkosacharidové „chřipce“

4 PILÍŘE ZDRAVÍ

Minulá desetiletí kladla při řešení otázky nadváhy a obezity až příliš velký důraz na kalorie a jouly. Naučili jsme se počítat každé sousto. Ne, že by na kaloriích a joulech nezáleželo. Zákon zachování energie vždycky platil a platit bude. Nicméně teď už víte, že hubnutí je otázkou hormonální rovnováhy. Tu v obrovské míře ovlivňují „4 PILÍŘE ZDRAVÍ“.

AKTIVITA – nemusíte trávit hodiny v posilovně nebo ve fitku. Najděte si pohyb, který Vás baví.

JÍDLO – nestaňte se otrokem počítání gramů. Nejdůležitější je jíst SKUTEČNÉ JÍDLO!

SPÁNEK – nejraději bych byla, kdyby tady na Vás slovo SPÁNEK blikalo a svítilo:-) Kvalitní spánek je zázrak. Začněte tím, že vyhodíte z ložnice televizi a pořídíte si temné závěsy.

PSYCHICKÁ POHODA – žijeme v hektické době. Přesto si najděte čas na sebe. Netlačte na sebe, nechtějte od sebe zázraky. Poslouchejte se!

JÍDLO / AKTIVITA / PSYCHICKÁ / POHODA / SPÁNEK

Rozcestník Low Carb byl inspirován originálem na dietdoctor.com a některé části rozcestníku jsou překladem uvedených stránek. Informace byly použity ze stránek: fitplan.cz, dietdoctor.com

INFORMACE O NÍZKOSACHARIDOVÉM STRAVOVÁNÍ

MANUÁL LOW CARB