Cukry Sladidla Sirupy v Low Carb
Sladidla, sirup, cukr

Je nutné vzdát se na Low Carb stravě sladkých jídel? Nikoliv, jen si ke slazení musíte vybrat vhodné Cukry, Sladidla a Sirupy v Low Carb. Pro sladší život na Low Carb se jich hodí hned několik.

Cukry, Sladidla a Sirupy v Low Carb mají nízký glykemický index a nízký nebo dokonce minimální obsah sacharidů. Povolená sladidla sice pocházejí z přírodních zdrojů, ale do finálního produktu jsou průmyslově upravena, takže s přírodním produktem moc společného nemají.    

Na druhou stranu, když se podíváte, jak se vyrábí řepný cukr, tak pochopíte, že se také rozhodně nedá mluvit o přírodním produktu. A nejrůznější kukuřičné, agávové a jiné sirupy, které se prodávají pod nálepkou „zdravé“, rozhodně za zdravé nepovažuju, spíše jde o předražený cukr nebo fruktózu (a to je snad ještě horší). 

Low Carb sladidla mají tu výhodu, že nezvedají hladinu cukru v krvi. Proto jsou pro lidi, kteří mají inzulínovou rezistenci nebo jsou na cukr citlivější, určitě vhodnější. Nerozhodí vám glykémii a nebudou vás po nich honit celý den chutě. 

Na druhou stranu si myslím, že pokud s Low Carb začínáte a sladkosti a dezerty vám chybí, protože jste byli zvyklí je jíst, doporučuji si je OBČAS dopřát a zmírnit frustraci, kterou vám nový stravovací režim může přinášet.  

Pokud vám Low Carb dezerty se sladidly pomohou s začít a vydržet, dejte si je… s chutí a radostí. Postupně snižujte sladkost dezertů a jezte je méně často. 

Cukry Sladidla Sirupy v Low Carb
LC sladidla, cukry a sirupy mají nízký glykemický index. Povolená sladidla sice pocházejí z přírodních zdrojů, ale jsou průmyslově upravena.

Cílem Low Carb je zbavit se závislosti na cukru i sladké chuti. Znamená to postupně snižovat sladkost dezertů i četnost dezertů… ale k tomu každý dojde za různě dlouhou dobu. Dokud si nedělní odpoledne bez dortíku zatím nedovedete představit, najděte si pro sebe nejvhodnější variantu slazení – vyzkoušejte, jaké sladidlo chutná právě vám a jak ho snášíte. Bílý řepný cukr nepoužívejte (výjimečně si dejte vysokoprocentní čokoládu, která cukr obsahuje).

Cukry, Sladidla a Sirupy v Low Carb – použití

ERYTHRITOL

Erythritol je alkoholový cukr a řadí se mezi sacharidy. Slouží jako náhradní sladidlo a vyrábí se přirozenou fermentací glukózy z kukuřičného nebo pšeničného škrobu za přítomnosti mikroorganismů. Následně probíhá filtrace, krystalizace a sušení. Má 70% sladivost cukru, ale narozdíl od něj neobsahuje žádné kalorie a má nulový glykemický index. Nezvyšuje hladinu cukru v krvi ani hladinu inzulínu, a je tedy vhodný i pro diabetiky. Je také bezlepkový, a tím pádem vhodný pro celiaky. V těle se neštěpí a rychle se absorbuje v tenkém střevě. Je hůře metabolizován, a proto je vylučován močí v nezměněné podobě.

Výhody: 

 • Nulová kalorická hodnota.
 • Téměř nulový glykemický index.
 • Pro většinu lidí přijatelná chuť. 
 • Nemá projímavé účinky. 

Nevýhody: 

 • Pro někoho zvláštní “chladivou” chuť.
 • U někoho způsobuje trávicí potíže, pocit na zvracení, pálení žáhy apod. Vyzkoušejte jiného výrobce, jiná značka vám může vyhovovat líp. 

XYLITOL

Xylitol je přírodní sladidlo získávané z kukuřice, které má o 40 % nižší energetickou hodnotu než běžný cukr. Je vhodný ke slazení nápojů i pokrmů a nekazí se po něm zuby a díky velice nízkému glykemickému indexu (13) je vhodný pro diabetiky. Jak prokázaly dlouhodobé studie, xylitol má pozitivní vlastnost, což je jeho schopnost chránit zuby před zubním kazem a díky tomu brání i tvorbě zápachu z úst (proto se hojně používá při výrobě žvýkaček.) Xylitol chutná úplně stejně jako cukr. Zatímco ale rafinovaný cukr je pro naše tělo zátěží, xylitol naše tělo tolik nezatěžuje.

Výhody: 

 • Nízký glykemický index (13).
 • Nižší energetickou hodnotu než cukr.
 • Zabraňuje zubnímu kazu (ničí škodlivé bakterie v dutině ústní – často se přidává do zubních past).

Nevýhody: 

 • Může způsobovat trávicí potíže – průjem nebo bolesti břicha.
 • Některé studie naznačují, že poškozuje střevní mikrofloru.
 • Je nebezpečný pro psy (způsobuje jim hypoglykémii). 

STEVIA

Stevia pochází z rostliny Stevia rebaudiana, která pochází z Jižní Ameriky, kde se používá již několik set let. Steviol glykosidy extrahované z rostliny jsou zodpovědné za její sladkou chuť. Sladkost: 200–350krát sladší než stolní cukr.

Výhody

 • Nula kalorií.
 • Nízký glykemický index. 
 • Vysoká sladivost.

Nevýhody: 

 • Většinou má zvláštní pachuť (vyzkoušejte různé výrobce než najdete výrobek, který vám chuťově vyhovuje).
 • Často se prodává kombinovaná  s jinými sladidly (fruktóza, aspartam) – sledujte složení a takové produkty nekupujte. 
 • Sladidlo se z rostliny získává složitým fyzikálně – chemickým procesem a finální produkt nemá s přírodní bylinkou moc společného. 
 • Můžete ke slazení použít i lístky z vlastní rostlinky, ale tam je pachuť hodně silná.

ČEKANKOVÝ SIRUP

Čekankový sirup (v originále “tekutá čekanka”) je potravinová složka s vysokým obsahem oligofruktózy, která se získává částečnou hydrolýzou z inulinu čekanky. Sirup je roztok oligofruktózy, fruktózy, glukózy a sacharózy ve vodě. Sladidlo je nízkokalorická alternativa běžného stolního cukru. Získává se z kořene čekanky, která má svůj původ v Evropě, ale dnes už ji běžně najdeme téměř kdekoliv na světě, a to obzvláště v okolí cest, luk a lesů.

Většina z nás už čekanku zná jako bezkofeinovou náhražku kávy, ale pomalu se v potravinářském odvětví dostává do povědomí i právě díky využitelnosti k výrobě přírodního sladidla.

Sirup z čekanky má stejnou sladivost jako cukr, ale narozdíl od něj má vysoký obsah vlákniny (téměř 70%) a glykemický index nižší než hodnota 5 (cukr má GI 65). Je vhodný pro diabetiky, neobsahuje lepek, laktózu, konzervanty ani aromata a neničí zubní sklovinu. Čekankovým sirupem můžete zcela nahradit med nebo klasický cukr. Sladidlo můžeme využít jako polevu na palačinky nebo vafle, na výrobu zmrzliny a sladkých drinků. Také na přípravu všech pečených i nepečených dezertů, sušenek a piškotů. Čtete pozorně při nakupování složení, do většiny produktů je přidáný cukrem, sukralózou, fruktózou – takové sirupy nekupujte. 

Výhody: 

 • Výborná chuť – chutná a sladí podobně jako med.
 • Dobrá sladivost.
 • Vysoký obsah vlákniny.
 • Nízký obsah sacharidů i nízký glykemický index.

Nevýhody: 

 • U někoho způsobuje nadýmání (má vysoký podíl vlákniny). 
 • V obchodech můžete koupit produkty s přidaným cukrem, sukralózou, fruktózou – sledujte složení a takové sirupy nekupujte. 

VE SVĚTĚ DALŠÍ VARIANTY

Monk Fruit (Mnichovo ovoce)

Monk fruit je relativně nová náhražka cukru. Mnichovo ovoce, které se také říká luo han guo, bylo obecně sušeno a používáno v bylinných čajích, polévkách a bujónech v asijské medicíně. Pěstovali ho mniši v severním Thajsku a jižní Číně, a podle toho má i jméno. Ačkoli ovoce obsahuje fruktózu a sacharózu, jeho intenzivní sladkost pochází z nekalorických sloučenin zvaných mogrosidy. V roce 1995 společnost Proctor & Gamble patentovala metodu extrakce mogrosidů z Mnichova ovoce.

Americká FDA rozhodla, že Monk Fruit (Mnichovo ovoce) je obecně považováno zdravotně za bezpečné. Dosud nebylo přijata a povoleno k prodeji Evropskou unií 🙁

Výhody:

 • Je bez kalorií a nezvyšuje hladinu cukru ani inzulínu v krvi
 • Má lepší chuťový profil než stevia.
 • Nezpůsobuje zažívací potíže.
 • Je velmi sladký, takže je malá spotřeba.

Nevýhody:

 • V EU není povolenou a není možno nevézt.
 • Je to nové sladidlo a neexistují žádné oficiální studie o jeho dlouhodobých účincích.

ALLULOSE – Aluóza

Alulóza je přírodní cukr, který nemůžeme metabolizovat, což znamená, že chutná a chová se jako cukr, aniž by zvyšoval hladinu cukru v krvi. Stejně jako erythritol je i celulóza 70% sladká jako cukr. Přestože je použití alulózy relativně nové, existuje již dlouho, protože se přirozeně vyskytuje v ovoci, javorovém sirupu a dalších rostlinách. Alulóza je ve skutečnosti v rodině cukru. (Proto končí na „ose“, stejně jako u glukózy, fruktózy nebo laktózy.)

Ale na rozdíl od jiných cukrů jí nemůže naše tělo zpracovat, což znamená, že má nulové kalorie a nulové čisté sacharidy a je dokonale keto přátelský. Alulóza se přirozeně vyskytuje v ovoci a jiných rostlinách, ale její množství je malé a těžko se získává. Z tohoto důvodu se alulóza, kterou konzumujeme, vyrábí stejně jako erythritol pomocí přirozeného fermentačního procesu.

Je alulóza umělé sladidlo? Ne! Protože je odvozen z rostlin pomocí fermentace, je jeho použití přirozené a bezpečné. Je vhodný pro keto a nízkosacharidové diety.

Výhody:

 • Alulóza vytváří vlhčí, měkké pečivo, krásně zadržuje vlhkost.
 • Alulóza hnědne, karamelizuje a rozpouští se jako cukr. Jiné sladidla to nedělají.
 • Alulóza nekrystaluje. Erytritol může v určitých situacích krystalizovat.
 • Jelikož nejde o alkohol cukru, nemá vedlejší účinky, proto nemůžou být žaludeční potíže.

Nevýhody:

 • Nejsou žádné vedlejší účinky alulózového sladidla.
 • V EU není povolenou a není možno nevézt.

ALLULOSE při pečení. Alulózové sladidlo je vynikající volbou pro Keto a Low Carb pečení – můžete ho používat téměř stejným způsobem jako cukr! Jako jediný Low Carb cukr karamelizuje. Je zvláště vhodný pro měkké pečivo, jako jsou sušenky, vdolky, koláče, palačinky atd.


CUKRY S VELKÝM VYKŘIČNÍKEM

Jestliže se držíte v mezích umírněné low carb stravy, velmi příležitostně (a v malém množství) můžete použít tato sladidla:
Med, Javorový sirup

K uvedeným sladidlům sáhněte v případě, že vám cukrové alkoholy (Erythritol, Xylitol) nedělají dobře – máte-li citlivější zažívání, může vás po nich například pálit žáha.

NEVHODNÁ SLADIDLA

Umělá sladidla – aspartam, sukralóza, sacharin a jiné syntetické náhrady cukru nedoporučujeme kvůli jejich synetickému původu a nejisté zdravotní nezávadnosti.

Nedoporučujeme ani výrobky s těmito sladidly – dietní nápoje, light limonády apod.

Další alkoholové cukry – např. Maltitol, sorbitol atd.  také nejsou vhodné, v těle fungují téměř stejně jako běžný cukr. 


Cukry, Sladidla a Sirupy při pečení v Low Carb

Ve většině situací je pečení podobné jako pečení s cukrem. Můžete jej smíchat se suchými přísadami nebo krémovým máslem.

Při pečení s erytritolem a xylitolem místo cukru však existuje několik rozdílů:

 • Erythritolové sladidlo se nerozpouští tak dobře jako cukr. Pro všechna použití, kde je důležitá hladká struktura, použijte místo toho pro dosažení dobrého výsledku práškovou verzi. Xylitol se rozpustí dobře.
 • Erythritol může způsobit v ústech pocit ochlazení, podobně jako máta. Toto je jediná “pachuť” při použití většího množství.
 • Erytritol ani Xylitol nekaramelizují. V závislosti na tom, budete muset najít alternativní způsob, jak dosáhnout stejného výsledku.
 • Erythritol může krystalizovat. Platí, že k tomu obvykle dochází, pouze když ho bylo použito větší množství.
 • Xylitol dodává vlhkost pečenému zboží a dodává lesk polevám. Erythritol vytvoří stejný lesklý efekt v nízkokalorické čokoládě, přidává objem mléčným výrobků a zlepšuje trvanlivost pečiva.

POMĚR SLADKOSTI K CUKRU

 • 1 šálek cukru = 1 + ⅓ šálek erythritolu
 • 1 šálek cukru = 1 šálek xylitolu

ZÁVĚREČNÉ SLOVO – CUKRY, SLADIDLA A SIRUPY V LOW CARB

Některá sladidla mohou být lepší než jiná, nejlepší strategií pro dosažení optimálního zdraví a zhubnutí, určitě bude naučit se vychutnávat si skutečná jídla v jejich přirozeném neslazeném stavu.

Klíčem k dosažení dlouhodobého úspěchu je určení, zda má pro vás smysl zahrnout sladidla s nízkým obsahem sacharidů.

Tento příspěvek Lisfestyle Low Carb byl inspirován anglickým originálem na dietdoctor.com a wholesomeyum.com, některé části rozcestníku jsou překladem uvedených stránek. Informace byly použity ze stránek: grizly.cz, wholesomeyum.com, dietdoctor.com, blankamakonova.cz, hubnujidlem.cz/pravda-o-cukru/.

INFORMACE O NÍZKOSACHARIDOVÉM STRAVOVÁNÍ

MANUÁL LOW CARB

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno