Nízkosacharidová strava nemá pozitivní dopad pouze na snížení hmotnosti, ale významně nám ovlivní i naše zdraví.

Nejčastějšími důvody, proč se lidé od svého běžného stravovacího režimu, uchylují k LCHF, bývá touha zhubnout či vyřešit nějaký zdravotní problém.

Vezmeme-li to jednoduše selským rozumem, nevidím důvod, proč by LCHF nemělo zafungovat. Vždyť tělo funguje na základě přijímání potravin a tekutin. A vezmeme-li to logicky, čím kvalitnější a opravdovější potravu dostane, tím se bude cítit lépe. Je to podobné jako s autem. Tankujete-li nekvalitní palivo, auto je líné a méně vydrží.

Zdravotním problémem nás tělo varuje, že něco není v pořádku. A co si budeme povídat, i zvyšující se váha je jakýmsi vyvěšením výstražného trojúhelníku. Čím dřív se naučíte své tělo poslouchat a vymaníte se z toho, že na všechno je nejjednodušší brát pouze léky a jinak to neřešit, tím lépe.

Pozitivní výsledky ve spojitosti s LCHF bývají zaznamenávány u následujících zdravotních problémů:


Diabetes

Nízkosacharidová strava pomáhá srovnávat hladinu cukru v krvi, a tak potenciálně zvrátit diabetes 2 typu. Bylo to již prokázáno v řadě moderních vysoce kvalitních studiích. Není asi úplně překvapující, že strava s nízkým obsahem sacharidů dobře funguje. Vždyť hlavním problémem cukrovky je právě příliš vysoká hladina cukru v krvi a ten pochází ze sacharidů, které jíme. Takže pokud jíme méně sacharidů, je logické, že tělo pak snáze kontroluje hladinu cukru v krvi. Stejně tak nízkosacharidová strava může být užitečná při řízení diabetes 1 typu. Chcete o cukrovce a Low Carb více informací? Skočte na neslazeno.cz, kde se cukrovce v kombinaci s LCHF věnují podrobně.


Žaludeční potíže

Při nízkosacharidové stravě je zaznamenáno zmírnění či vymizení žaludečních potíží typu plynatosti, nadýmání, křečí apod.


IBS, neboli střevní neuróza

Jedná se o onemocnění, jehož hlavním příznakem je bolest břicha, která je doprovázena střídáním konzistence (zácpa, průjem) stolice a její frekvence. Osoby postižené IBS také často trpí chronickou únavou, bolestmi hlavy, bolestmi svalů, výkyvy nálad či poruchami spánku.


Správné nastartování hormonů

Snižuje chuť na sladký a nekontrolovatelné nájezdy na ledničku. Snížením příjmu sacharidů dojde po čase ke správnému nastartování hormonů, které jsou zodpovědné za pocit sytosti a srovnání chutí.


Zlepšení pleti – minimalizace akné

Kromě dospívající mládeže, trpí dnes problémy s akné i řada dospělých. Odhaduje se, že v západních zemích až 50 % lidí (20 – 30 let) bojuje s nevzhlednými pupínky a přitom v zemích s tradiční stravou se tento problém nevyskytuje. Sacharidy se ukazují, že mohou být hlavním viníkem akné kvůli jejich negativním účinkům na hormonální regulaci. I přes slibné vznikající důkazy, že ketogenní dieta měla vliv na akné, jsou pro potvrzení těchto přínosů nutné provedení dalších studií.


Srovnání krevního tlaku

Zvýšený krevní tlak patří dnes mezi běžné zdravotní problémy. Díky němu dochází i k vážnějším stavům jako je mrtvice a srdeční záchvaty. Jednoduchými změnami v životním stylu se dá s tímto problémem bojovat. Zvýšený krevní tlak je často produktem tzv. Metabolického syndromu, zejména u lidí s určitou nadváhou. To znamená, že můžete dosáhnout velkého přínosu pro vaše zdraví snížením příjmu (špatných) sacharidů. A jako bonus vás dieta s nízkým obsahem sacharidů obvykle dovede i ke ztrátě hmotnosti a zlepšené hladině cukru v krvi.


Pozitivní dopad při epilepsii

Přísná dieta s nízkým obsahem karbohydrátů se používá jako prokázaná léčebná terapie epilepsie a to hlavně u dětí s nekontrolovanou epilepsií navzdory lékům. Nedávno byla také úspěšně testována u dospělých s epilepsií, s obdobnými dobrými výsledky. Existuje mnoho vysoce kvalitních studií, které dokládají, jak účinná je ketogenická strava při snižování záchvatů u pacientů s epilepsií. Klíčovým přínosem ketogenní stravy při epilepsii je to, že obecně umožňuje lidem užívat méně antiepileptických léků. Vzhledem k tomu, že všechny tyto léky mají nežádoucí účinky – jako je ospalost, snížená koncentrace, změny osobnosti nebo dokonce snížení IQ – může užívání nižšího množství léků nebo dokonce žádných, být nesmírně přínosné.

Dalšími zdravotními problémy, při kterých LCHF pomáhá je zmírnění a odstranění migrény, zvýšení imunity či odbourání ženských problémů, které často doprovází menstruaci anebo otěhotnění.

Rozcestní Low Carb byl inspirován anglickým originálem na dietdoctor.com a některé části rozcestníku jsou překladem uvedených stránek. Informace byly použity ze stránek: fitplan.cz, dietdoctor.com

INFORMACE O NÍZKOSACHARIDOVÉM STRAVOVÁNÍ

MANUÁL LOW CARB